Priloženi dokumenti:
JELOVNIK 22.-26.04.2024..docx

e-Dječja kartica "Mudrica"

Središnji državni ured za demografiju i mlade pokrenuo je projekt e-Dječja kartica "Mudrica", jednu od novih poticajnih mjera obiteljske i populacijske politike. E-Dječja kartica namijenjena je roditeljima, udomiteljima i skrbnicima. Detaljne informacije nalaze se na plakatu koji je izvješen na glavnom ulazu u školu ili na poveznici https://www.e-djecjakartica.hr/

Odgojno savjetovalište Centra za rehabilitaciju Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta daje besplatno telefonsko savjetovanje i podršku roditeljima.
U priloženom dokumentu nalaze se brojevi telefona te vrijeme kada je moguće nazvati stručnjake za pojedina područja razvoja djeteta.

CzR Savjetovanje

CRVENI NOSOVI su udruga koja u sebi okuplja 26 educiranih klaunovakoji redovito posjećuju bolesnu djecu i mlade na liječenju u bolnicama te starije i nemoćne osobe u domovima.

Dio su međunarodne organizacije Red Noses Clowndoctors International smještene u Beču, koja uz Hrvatsku, okuplja 11 partnerskih zemalja. Partnerske organizacije međusobno dijele znanje i iskustvo značajno za kvalitetnu provedbu programa u zdravstvenim i socijalnim ustanovama.

S obzirom na trenutnu COVID 19 pandemiju razvili su sigurne programe  kojima i dalje dopiru do djece u bolnicama, onih u samoizolaciji, djece kojoj je potreban smijeh i radost te starijih i nemoćnih u domovima za starije osobe i to sve sa sigurnosne udaljenosti, pridržavajući se svih epidemioloških mjera, ili on line.

U skladu s tim pokrenut je novi online program ‘Rezerviraj klauna!’ kojim je omogućeno djeci na liječenju u bolnicama, ali i djeci koja se liječe kod kuće ili se nalaze s roditeljima u samoizolaciji, online susret uživo na 20 minuta s klaunovima doktorima.

Program je za korisnike BESPLATAN, dok se udruga CRVENI NOSOVI financira iz donacija.

Čak i kada klaunovske cipele ne mogu ušetati u sobe dječjih bolnica klaunovi mogu biti s djetetom uživo preko ekrana. Namjera je da što više djece, roditelja i osoba koje su u potrebi za radošću saznaju za ovaj on line program te ga na kraju i koriste.

U nastavku je poveznica na video koji objašnjava o čemu se radi i na koji način se može rezervirati klaunovska on line vizita direkt u vlastiti dom:

Više informacija o program ‘Rezerviraj klauna!’, kao i sam link na rezervaciju je ovdje: https://www.crveninosovi.hr/rezerviraj-klauna-online/

KAKO ZAŠTITITI DJECU NA INTERNETU

Internet djeci može poslužiti kao izvanredno sredstvo komuniciranja i učenja ukoliko se koristi pametno. Stoga je preporučljivo popričati s djetetom o internetu i utvrditi pravila njegova korištenja. Računala koja imaju pristup internetu uvijek treba držati na vidljivom mjestu. Djetetu treba omogućiti da samo razvije potreban oprez njegova korištenja. Interes roditelja i njihova uključenost u djetetove aktivnosti korištenja interneta najučinkovitiji su način zaštite.

Više saznajte na poveznici https://www.hakom.hr/default.aspx?id=337

ZAGREB ZA ZDRAVLJE MLADIH  - informativni vodič o besplatnim uslugama zdravstvenih usluga grada Zagreba namijenjen mladima

ŠTO UČINITI AKO DIJETE DOBIJE UŠI ILI GLISTE

Intervju s roditeljima-odgovori koje je dobro znati

Poštovani roditelji, u prilogu pročitajte brošuru pod nazivom "Intervju s roditeljima-odgovori koje je dobro znati"

Radi se o hvalevrijednoj inicijativi Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske.

Brošura je namijenjena roditeljima s ciljem upoznavanja novih psihoaktivnih tvari zbog rastuće dostupnosti proizvoda koji sadrže nove psihoaktivne tvari te visokih rizika koji se povezuju s njihovom konzumacijom.

Roditelji će u brošuri naći osnovne informacije o tome što su nove psihoaktivne tvari(psihoaktivne droge), u kakvim se oblicima pojavljuju, gdje se iste mogu nabaviti, koji su učinci i koje su štetne zdravstvene posljedice konzumacije novih droga te kako prepoznati trovanje novim psihoaktivnim tvarima. Također, u brošuri su navedeni savjeti za roditelje kako na vrijeme uočiti i spriječiti problem vezan uz konzumaciju novih psihoaktivnih tvari, odnosno kako razgovarati s djetetom o novim drogama i štetnim posljedicama njihove konzumacije.

Kako biste pročitali brošuru kliknite ovdje --> BROŠURA

_______________________________________________________________________________________________________________________________

Opasnosti od strujnog udara uz prugu

Kako bi se stradavanje na željezničkom području svelo na najmanju moguću mjeru HŽ infrastruktura kreirala je brošuru pomoću koje se možete upoznati s opasnostima koje prijete od strujnog udara. Brošuru možete pregledati i preuzeti putem linka: hzinfra.hr

OSVRT NA UOBIČAJENE METODE ODGOJA I DISCIPLINIRANJA DJECE:

JASPER JUUL: METODE ODGOJA U RODITELJSTVU- ZAŠTO I ZAŠTO NE

POTEŠKOĆE U UČENJU

Poteškoće se ne mogu izliječiti niti se može očekivati da će same nestati. Međutim, djeci se može pomoći kako te nedostatke nadoknaditi, odnosno kako ih čak sasvim nadvladati.

Više o tome kako prepoznati poteškoće u učenju pročitajte ovdje.

Čest uzrok neslaganja između roditelja i djece je upravo pisanje domaćih zadaća. Svaki roditelj se bar jednom zapitao treba li uopće pomagati djetetu oko pisanja domaće zadaće te zašto njegovo dijete ima tako mnogo ili tako malo domaće zadaće. Osim pitanja koja se roditeljima nameću u vezi pomaganja djeci oko pisanja domaćih zadaća, sigurno se pitaju i kako da djeca budu djelotvornija u učenju, a da se pritom osjećaju dobro.

Odgovore na pitanja potražite pod naslovom DOMAĆA ZADAĆA.

KORISNI NASLOVI:

RAZVOJNA ODSTUPANJA PRI UPISU DJETETA U PRVI RAZRED

KARAKTERISTIKE DJETETA PREDŠKOLSKE DOBI

JASPER JUUL: AGRESIJA

JASPER JUUL: GRANICE

HIPERAKTIVNA DJECA

GDJE SE U ZAGREBU MOŽE NAPRAVITI DIJAGNOSTIKA

Pijesak i dijete

Poruka pape Ivana Pavla II.

Centar za sigurniji internet

Zaštita na internetu

Sedam zlatnih pravila za sigurno chatanje

Prepoznavanje nasilja